  • Mfr # 24UL1007SLDRED25
  • Zoro # G101908455
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Red
Nominal Outside Dia.
0.053 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
24UL1007SLDRED25
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.053 in
Wire Size
24 AWG
Wire Diameter
0.0201"
Overall Diameter
0.056" Stranded or 0.053" Solid
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Red
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C