  • Mfr # CS28MILWSTRVIO-3-25
  • Zoro # G710103838
Length
3 in
Color
Violet
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CS28MILWSTRVIO-3-25
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Outside Dia.
0.035 in
Wire Size
28 AWG
Wire Dia.
0.0126 in
Color
Violet
Jacket Color
Voltage
600V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 28 AWG pre-cut and pre-stripped MIL-W hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 25 pieces of cut & stripped wire. The violet leads are cut to 3 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our MIL-W hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.