  • Mfr # CS14UL1007SLDGRE-9-250
  • Zoro # G610095059
Free Shipping & Returns
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.097 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS14UL1007SLDGRE-9-250
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.097 in
Outside Dia.
0.097 in
Wire Size
14 AWG
Wire Dia.
0.0641 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 14 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The green leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.