  • Mfr # CSKIT16UL1007SLD6
  • Zoro # G914778467
Nominal Outside Dia.
0.083 in
Voltage
300V
Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CSKIT16UL1007SLD6
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.083 in
Wire Size
16 AWG
Voltage
300V
Conductor Design
Solid
Wire Color
Standards
UL Style 1007
Includes
Description
Remington Industries offers this bundle of 16 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 200 pieces of cut & stripped wire 20 of each color: black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, and yellow. The leads are cut to 6 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required. Individual Lengths: Cut to 6 inches, stripped to 0.25 inches each end 10 different colors - 200 pieces total 100 feet of wire total Material: Tinned Copper with PVC Insulation Conductor Diameter: 0.0508 | Overall Diameter: 0.083 Type: UL Style 1007, 300V Solid Wire