  • Mfr # CS20UL1061STRRED-12-25
  • Zoro # G410099127
Color
Red
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.057 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS20UL1061STRRED-12-25
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.057 in
Outside Dia.
0.057 in
Wire Size
20 AWG
Wire Dia.
0.0320 in
Color
Red
Jacket Color
Voltage
300V
Temp. Rating
80°C
Stranding
7/28
Wire Color
Description
Remington Industries offers this bundle of 20 AWG pre-cut and pre-stripped UL1061 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 25 pieces of cut & stripped wire. The red leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1061 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the SR-PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 20 AWG Tinned Copper (0.038" Diameter)
  • •Insulation: SR-PVC (0.010" Thick, 0.058" Overall Diameter)
  • •Type: UL1061 Stranded Wire (7/28)
  • •Rated for 300V and 80°C (176°F)
  • •Contains 25 pieces of red wire, cut to 12 inches each and stripped 0.25 inch each end