  • Mfr # 14SLDBLATHHN100
  • Zoro # G901910467
/ea
Key Features
Trade Designation
THHN
Wire Size
14 AWG
Conductor Material
Copper
Jacket Material
Nylon
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
14SLDBLATHHN100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
14 AWG
Length
100 ft
Nominal Outside Dia.
0.109 in
Conductor Diameter
0.071" Stranded or 0.064" Solid
Details
Item
Building Wire
Trade Designation
THHN
Conductor Material
Copper
Jacket Color
Black
Jacket Material
Nylon
Conductor Design
Solid
Insulation Material
PVC
Voltage
600V AC
Temp. Rating
90°C