  • Mfr # EVT-S10BK-HA
  • Zoro # G207951089
Key Features
Cable Tie Style
UV Resistant Releasable Plenum Rated
Nominal Length
10 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.70 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EVT-S10BK-HA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
10 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.70 in
Actual Length
10 in
Max. Bundle Dia.
2.79 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Color
Black
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
50 lb
Outdoor Use
Yes
UL Type
2
Locking Style
Push-Tab Release
Standards
UL Listed
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Plenum Rated
Yes
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Flame Retardant
Cable Tie Duty
Standard
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 10 in, Width 0.18 in, Nominal Length 10 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Black, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 71 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use Yes, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 2.79 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed