  • Mfr # K1050 24X34.32D316
  • Zoro # G2434713
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Kick Plate Type
Armor
Height
24 in
Width
34 in
Finish
Dull 316
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K1050 24X34.32D316
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
24 in
Width
34 in
Thickness
0.05 in
Overall Height
24 in
Overall Width
34 in
Details
Kick Plate Type
Armor
Item
Door Kick Plate
Finish
Dull 316
Material
Stainless Steel
Hardware
Included
Green Certification or Other Recognition
ANSI/BHMA Finish
Unfinished
Includes Hardware
Hardware Included
Protection Plate Type
Kick
Features
Beveled Edges, Pull Side Plate Width - 1 1/2 in Less than Door Width, Push Side Plate Width - 2 in Less than Door Width
Description
Door Kick Plate, Armor, Height 24 in, Width 34 in, Dull 316 Finish, Material Stainless Steel, Thickness 0.05 in, Hardware Included