  • Mfr # R800-1016-0-10
  • Zoro # G913328076
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
R800
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Voltage
10kV DC
Insulation Material
Silicone
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R800-1016-0-10
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
10 ft
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Wire Size
16 AWG
Nominal Outside Diameter
0.14 in
Overall Length
10 ft
Conductor Size
16 AWG
Details
Item
High-Voltage Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
R800
Jacket Color
Black
Voltage
10kV DC
Insulation Material
Silicone
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
302°F
Stranding
26 x 30
Standards
CSA, RoHS Compliant, UL 3239
Packaging
Coil
Conductor Insulation Color
Black
Series
Number of Conductors
1
Temperature Rating - Maximum Dry
302 Degrees F
Number of Strands
26
Conductor Insulation Material
Description
High Voltage Lead Wire, Wire Size 16 AWG, Trade Designation HV, Insulation Material Silicone, Length 10 ft, Voltage 10kV DC, Jacket Color Black, Conductor Material Tinned Copper, Temp. Rating 302 Degrees F