  • Mfr # G48-GNX-TAA-6UNN
  • Zoro # G712320509
/ea
See details
Key Features
Overall Length
48 in
Overall Width
28 in
Color
Green
Caster Configuration
(4) Swivel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G48-GNX-TAA-6UNN
Overall Length
48 in
Overall Width
28 in
Caster Diameter
6 in
Shelf Length
43 in
Shelf Width
26 in
Compartment Height - Maximum
61 in
Compartment Width
28 in
Compartment Length
48 in
Details
Color
Green
Caster Configuration
(4) Swivel
Caster Material
Polyurethane
Shelf Material
Wire
Number of Shelves
1
Compartment Volume - Maximum
48 cu ft
Surface Material
Polyethylene, Steel
Shelf Adjustability
Fixed, Vertical/Horizontal
Number of Compartments - Maximum
1
Product Type
Linen Cart
Includes Handle
No Handle
Distance Between Shelves
18 in