  • Mfr # G48-BLX-TPA-6UNN
  • Zoro # G312320282
/ea
Key Features
Overall Length
50 1/2 in
Overall Width
28 in
Overall Height
68 1/2 in
Color
Blue
Caster Material
Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G48-BLX-TPA-6UNN
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
Overall Width
28 in
Overall Height
Compartment Height - Maximum
61 in
Compartment Width
28 in
Shelf Length
43 in
Caster Diameter
6 in
Compartment Length
48 in
Shelf Width
24 in
Details
Color
Blue
Caster Material
Polyurethane
Caster Configuration
(4) Swivel
Item
Linen Cart
Frame Material
Molded Plastic Shelves
Number of Compartments - Maximum
1
Shelf Adjustability
Fixed, Vertical/Horizontal
Compartment Volume - Maximum
48 cu ft
Product Type
Linen Cart
Weight Capacity
145 lb
Surface Material
Polyethylene, Steel
Number of Shelves
1
Includes Handle
No Handle
Shelf Material
Plastic
Distance Between Shelves
18 in