  • Mfr # G50-WWX-SLN
  • Zoro # G7362616
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
46 in
Overall Width
19 in
Color
White
Fits Brand
Royal Basket Trucks
For Use With Mfr. Model Number
G50-WWW-FWA-4UNN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G50-WWX-SLN
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
46 in
Overall Width
19 in
Details
Color
White
Item
Spring Lift, 50" White
Fits Brand
Royal Basket Trucks
For Use With Mfr. Model Number
G50-WWW-FWA-4UNN
Includes
Clips, Platform, Springs
Product Type
Spring Lift
Load Capacity
150 lb
For Use With
Vinyl or Canvas Basket Trucks (PM, PW, RV, RP, KD, KW, HD, RW, FW, FO, GW)
Compatible Manufacturer Model Number
For Truck Type
Basket Truck
Platform Cover Material
Vinyl
Description
Spring Lift, Load Capacity 150 lb, Overall Length 46 in, Overall Width 19 in, Overall Height Not Applicable, Color White, For Use With Vinyl or Canvas Basket Trucks (PM, PW, RV, RP, KD, KW, HD, RW, FW, FO, GW), Includes Clips, Platform, Springs, Material Steel Wire Platform with Vinyl Cover, Attachment Clip Opening Width Not Applicable, For Truck Type Basket Truck, Platform Cover Material Vinyl