  • Mfr # 33-P007-375
  • Zoro # G4311624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Color
Black
Durometer
70 A
Finish
Smooth
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
33-P007-375
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
0.375 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
120 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Color
Black
Durometer
70 A
Finish
Smooth
Description
Rubber-Cal’s General Purpose Rubber is a durable and cost-effective sheet rubber that can be used for a wide range of potential applications. These adhesive rubber sheets are made from a tough and reliable artificial rubber called styrene butadiene rubber (SBR). Each SBR sheet goes through a chemical heating process called vulcanization, increasing its durability and giving the thick rubber sheet a smooth and solid finish. This solid elastomer has a durometer of 70A, which means the material has a hard surface with minimal flexibility. The synthetic rubber material has excellent resistance to abrasions, making it perfect for heavy-duty applications whether they are industrial, commercial, or even residential.