  • Mfr # MSPB-15-SS
  • Zoro # G3394790
/ea
Key Features
Material
303 Stainless Steel
Outside Dia.
34 mm
Dimension Type
Metric
Width
13 mm
Screw Size
M5 x 16
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MSPB-15-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
15 mm
Outside Dia.
34 mm
Dimension Type
Metric
Width
13 mm
Screw Size
M5 x 16
Clearance Dia.
39.3 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Weight
0.1526 lbs
System of Measurement
Screw Location (R)
12.50 mm
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Screw Finish
Bright, No Plating
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Number of Screws
2 ea
Style
Round
Screw Seating Torque
5.4 Nm
Type
Two-Piece
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece shaft collar has a 15mm bore, 34mm OD, and 13mm width. It has a balanced design for better performance in high RPM applications. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 303 stainless steel to a fine burr-free finish with hardware of like material for consistent corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.