  • Mfr # MSPB-50-SS
  • Zoro # G3399806
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
303 Stainless Steel
Outside Dia.
78 mm
Dimension Type
Metric
Width
19 mm
Screw Size
M8 x 25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSPB-50-SS
Bore Dia.
50 mm
Outside Dia.
78 mm
Dimension Type
Metric
Width
19 mm
Screw Size
M8 x 25
Clearance Dia.
84.7 mm
Width Tolerance
+0.076 mm / -0.254 mm
Details
Material
303 Stainless Steel
Operating Temp. Range
-40°F to 350°F (-40°C to 176°C)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Weight
0.853 lbs
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.012 mm
Style
Round
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.025 mm
Screw Finish
Bright, No Plating
Screw Location (R)
32.00 mm
Screw Seating Torque
23 Nm
Number of Screws
2 ea
Description
Ruland clamp style shaft collars do not mar the shaft, are infinitely adjustable, and have superior holding power when compared to set screw collars. This two-piece shaft collar has a 50mm bore, 78mm OD, and 19mm width. It has a balanced design for better performance in high RPM applications. Tightly controlled face to bore perpendicularity is maintained (TIR of < 0.05mm) which is critical when the collar is used as a load bearing face, mechanical stop, or for component alignment. The work surface is identified by two grooves on the face allowing the user to easily identify which side is precision faced. The two-piece design allows this collar to be installed or serviced in-place without the need to remove adjacent components. Halves are mated throughout the manufacturing process for precise fit and increased holding power. This collar is stamped with the Ruland name and bore size for ease of identification. It is manufactured from 303 stainless steel to a fine burr-free finish with hardware of like material for consistent corrosion resistance. Hardware tests beyond DIN 912 12.9 standards for maximum holding power. It is RoHS and REACH compliant.