  • Mfr # MBC80-40-40-A
  • Zoro # G808677326
Overall Length
96.9 mm
Moment of Inertia
0.0007928 kgf/m sq
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MBC80-40-40-A
Overall Length
96.9 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
79.4 mm
Bore Diameter 1
40 mm
Bore Diameter 2
40 mm
Screw Length
25 mm
Length Through Bore 1
44.5 mm
Minimum Bore Diameter
40 mm
Hub Length
34.93 mm
Maximum Bore Diameter
40 mm
Length Through Bore 2
44.5 mm
Clearance Diameter
79.4 mm
Moment of Inertia
0.0007928 kgf/m sq
Axial Motion
0.76 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Parallel Misalignment
0.3 mm
Description
Bellows Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 40 mm, Coupling Outside Diameter 79.4 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 152 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 96.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 79.4 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes No, Length Through Bore 1 44.5 mm, Length Through Bore 2 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.3 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 76 N-m