  • Mfr # MOCT57-16-A
  • Zoro # G3390037
Outside Dia.
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCT57-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Length through Bore
28.7 mm
Coupling Size
MOCT57
Coupling Overall Length
78.7 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Bore Diameter
16 mm
Finish
Anodized Aluminum
Max. Temp. Range (F)
225
Material - Hubs
Aluminum
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.008
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Hub Material Grade
2024
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Axial Motion
0.2 mm
Weight
0.426 lb
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 16 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable