  • Mfr # BC36-16-10-A
  • Zoro # G3423055
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
1.000 in x 0.625 in
Max. RPM
10000 RPM
Outside Dia.
2.250 in
Overall Length
3.200 in
Material
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BC36-16-10-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
1.000 in x 0.625 in
Outside Dia.
2.250 in
Overall Length
3.200 in
Screw Size
M6
Length
3.200 in
Fastening Dimensions
Metric
Details
Max. RPM
10000 RPM
Material
Anodized Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.012 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
1200 lb-in/Deg
Style
Clamp
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Weight
0.778568 lbs
Measurement Type
Inch
Static Torque
530 lb-in
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in
Axial Motion
.030 in
B2 Shaft Penetration
1.496 in
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Seating Torque
16 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Number of Screws
2 ea
Dynamic Torque Non-Reversing
265 lb-in
Screw Finish
Black Oxide
Dynamic Torque Reversing
132 lb-in
B1 Shaft Penetration
1.496 in
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 1.000" x 0.625" bores, 2.250" OD, and 3.200" length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.