  • Mfr # RLS16-12MM-1/4"-A
  • Zoro # G3396665
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
12 mm x 0.250 in
Max. RPM
12000 RPM
Outside Dia.
0.984 in (25 mm)
Overall Length
1.339 in (34.00 mm)
Weight
0.0732 lbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RLS16-12MM-1/4"-A
Country of Origin
Ireland
Dimensions
Bore Dia.
12 mm x 0.250 in
Outside Dia.
0.984 in (25 mm)
Overall Length
1.339 in (34.00 mm)
Length
1.339 in (34.00 mm)
Set Screw Size
M5
Details
Max. RPM
12000 RPM
Weight
0.0732 lbs
Material
Anodized Aluminum
Style
Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.016 in (0.40 mm)
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
33.6 lb-in/Deg (3.8 Nm/Deg)
Max. Temp. Range (F)
-110°F to 175°F (-78°C to 79°C)
Max. Angular Misalignment
3 deg
B1 Shaft Penetration
0.378 in (9.6 mm)
Measurement Type
Inch/Metric
B2 Shaft Penetration
0.378 in (9.6 mm)
Screw Finish
Bright
Dynamic Torque Non-Reversing
27.4 lb-in (3.10 Nm)
Screw Seating Torque
3.20 Nm
Axial Motion
0.028 in (0.70 mm)
Dynamic Torque Reversing
18.3 lb-in (2.05 Nm)
Bore Tolerance
+0.001 in / -0.000 in (+0.020 mm / -0.000 mm)
Number of Screws
4
Moment of Inertia
0.4694 lb-in^2 (33.0 g.cm^2)
Screw Material
18-8 300 Series Stainless Steel
Description
This Ruland supplied slit coupling is zero-backlash and has a balanced design for reduced vibration at high speeds up to 5,000 RPM. The coupling is made from a single piece of aluminum and has two sets of slit cuts allowing for low inertia, no maintenance, and high torsional stiffness when compared to beam couplings. It is set screw style and has 12mm x 0.250" bores, 0.984" (25.0mm) OD, and 1.339" (34.00mm) length. This long slit coupling has increased torque and misalignment capabilities when compared to short styles. It can accommodate all forms of misalignment with low bearing loads helping to protect small sensitive bearings. This slit coupling is manufactured by Reliance Precision Ltd. in their facility in County Cork, Ireland and is RoHS and REACH compliant.