  • Mfr # MBC41-18-16-A
  • Zoro # G3420849
Bore Dia.
18 mm x 16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC41-18-16-A
Bore Dia.
18 mm x 16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Screw Size
M4
Length
50.8 mm
Fastening Dimensions
0.25 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 200°F (-40°C to 93°C)
Material
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
2.0 deg
Style
Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
63 Nm/Deg
Weight
0.271 lbs
Measurement Type
Alloy Steel
B1 Shaft Penetration
24.0 mm
Axial Motion
0.50 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
14.00 Nm
Screw Finish
Black Oxide
Screw Seating Torque
4.6 Nm
Number of Screws
2 ea
Dynamic Torque Reversing
7.00 Nm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Static Torque
28.0 Nm
B2 Shaft Penetration
24.0 mm
Description
Ruland standard length bellows couplings are a high torque zero-backlash coupling commonly found in responsive systems on semiconductor, solar, test and measurement, and printing equipment. This clamp type bellows coupling consists of two anodized aluminum hubs and a stainless steel bellows creating a lightweight low inertia coupling. It has 18mm x 16mm bores, 41.3mm OD, and 50.8mm length. This coupling has a four convolution bellows for higher torque and torsional stiffness capabilities than equivalent couplings with more convolutions. The bellows are able to flex while remaining rigid under torsional loads allowing for all types of misalignment to be accommodated. This bellows coupling has a balanced design for reduced vibration at high speeds of up to 10,000 RPM. Hardware is metric and tests beyond DIN 912 12.9 standards. It is RoHS and REACH compliant.