L-Jaw Coupling Insert, L090/L095, Urethane
  • Mfr # L090U
  • Zoro # G3080287
/ea
Key Features
Item - Jaw Coupling Spiders
Jaw Coupling Insert
Size - Jaw Couplings
L090/L095
Material - Spiders
Urethane
Rated Torque
216 in-lb
Max. RPM
9,000 RPM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
L090U
Country of Origin
United States
Dimensions
Size - Jaw Couplings
L090/L095
Width (In.)
2.1 in
Length (In.)
2.1 in
Height (In.)
0.44 in
Coupling Size
L090, L095
Spider Width
0.44 in
Outside Diameter
2 3/32 in
Details
Item - Jaw Coupling Spiders
Jaw Coupling Insert
Material - Spiders
Urethane
Rated Torque
216 in-lb
Max. RPM
9,000 RPM
HP Rating @ 100 RPM
Temp. Range
-30 Degrees to 160 Degrees F
Serviceable Temp. Range (F)
-30 to 160
Color
Blue
HP Rating @ 1200 RPM
4.1/5.6
Torque (In.-Lbs.)
216/291
HP Rating @ 1800 RPM
Max. Bore (In.)
Max. Torque (In.-Lbs.)
Item
Urethane Spider Insert
Accommodates
1 Degrees Angular and 0.015 in of Parallel Misalignment
Type
Urethane Spider
HP Rating @ 300 RPM
Application
Blowers, Compressors, Generators, Pumps
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Spider Type
Open Center Spider
Compatible Hub Manufacturer Part Number
L090, L095
Zero Backlash
No
Durometer Hardness
90A
Maximum Torque
216 in-lb
System of Measurement
Inch
Number of Teeth
6
Spider Material
Polyurethane
Horsepower @ RPM
12 hp @ 3600 RPM, 4 hp @ 1200 RPM, 6.2 hp @ 1800 RPM
For Maximum Hub Bore
1 1/8 in
Maximum Speed
For Misalignment Type
Angular, Parallel
Maximum Operating Temperature
160 Degrees F
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Angular Misalignment
1 Degrees
Horsepower @ 100 RPM
0.35 hp
Parallel Misalignment
0.015 in
Fail Safe
Yes
Working Torque
216 in-lb
Description
Urethane Spider Insert, Coupling Size L090, L095, Outside Diameter 2 3/32 in, System of Measurement Inch, Maximum Speed 9,000 RPM, Horsepower @ 100 RPM 0.35 hp, Spider Material Polyurethane, Maximum Torque 216 in-lb, Parallel Misalignment 0.015 in, Durometer Hardness 90A, Angular Misalignment 1 Degrees , Application Blowers, Compressors, Generators, Pumps, Color Blue, Compatible Hub Manufacturer Part Number L090, L095, Fail Safe Yes, For Maximum Hub Bore 1 1/8 in