  • Mfr # MOCC25-11-A
  • Zoro # G7098703
/ea
Key Features
Bore Dia.
11 mm
Max. RPM
4500 RPM
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Style
Clamp with Keyway
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOCC25-11-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
11 mm
Outside Dia.
1.000 in (25.4 mm)
Overall Length
1.250 in (31.8 mm)
Fastening Dimensions
Metric
Hub Width
11.9 mm
Set Screw Size
M3
Details
Max. RPM
4500 RPM
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,11mm,Alum
Style
Clamp with Keyway
Material
Aluminum
Finish
Black Anodized
Keyway (mm)
4 mm
Screw Seating Torque
2.1 Nm
Measurement Type
Metric
B1 Shaft Penetration
11.9 mm
Number of Screws
1 ea
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm