  • Mfr # MOCC51-22-A
  • Zoro # G7098688
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.350 in (59.7 mm)
Keyway (mm)
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCC51-22-A
Bore Dia.
22 mm
Outside Dia.
2.000 in (50.8 mm)
Overall Length
2.350 in (59.7 mm)
Hub Width
20.8 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M5
Item
Clamp Oldham Coupling Hub,22mm,Alum
Keyway (mm)
6 mm
Material
Aluminum
Style
Clamp with Keyway
Finish
Black Anodized
Screw Finish
Black Oxide
B1 Shaft Penetration
20.8 mm
Screw Seating Torque
9.5 Nm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Screw Material
Alloy Steel
Measurement Type
Metric
Number of Screws
1 ea
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm