  • Mfr # MCPRSK19-10-A
  • Zoro # G3416140
/ea
Key Features
Bore Dia.
10 mm
Max. RPM
25000 RPM
Outside Dia.
0.748 in (19.0 mm)
Overall Length
0.630 in (16.0 mm)
Finish
Clear Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MCPRSK19-10-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
0.748 in (19.0 mm)
Overall Length
0.630 in (16.0 mm)
Set Screw Size
#2-56
Fastening Dimensions
Inch
Hub Width
5.6 mm
Details
Max. RPM
25000 RPM
Finish
Clear Anodized
Weight
0.007 lbs
Material
Aluminum
Screw Type
Clamp with Keyway
Keyway (mm)
3 mm
Max. Temp. Range (F)
-22°F to 175°F (-30°C to 79°C)
Style
Clamp with Keyway
B1 Shaft Penetration
5.6 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.0000 in / -0.0005 in
Screw Seating Torque
0.4 Nm
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.05 mm / +0.01 mm
Measurement Type
Metric
Number of Screws
1 ea
Screw Finish
Black Oxide
Description
Ruland supplied Controlflex couplings are a lightweight, low inertia, and zero-backlash coupling designed for use in encoders, tachometers, resolvers, and light duty power transmission applications. This keyed clamp style single insert type hub requires the user to mate it with one other hub and one acetal insert. The multiple piece construction allows for a highly customizable coupling that easily combines clamp hubs with inch, metric, keyed, and keyless bores. This hub has a 10mm bore, 3mm keyway, 19.0mm OD, and 5.6mm length. The use of a keyway prevents the coupling from slipping on the shaft if over torqued. This single insert type has higher misalignment capabilities than double insert styles. It is compact and can fit in smaller envelopes than equivalent single beam or double insert Controlflex styles. It has a balanced design and can accommodate speeds of up to 25000 RPM. This Controlflex hub is RoHS and REACH compliant and manufactured by Schmidt Kupplung in Germany.