  • Mfr # MWC15-3-3-SS
  • Zoro # G7875366
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
3mm x 3mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
15 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MWC15-3-3-SS
Bore Dia.
3mm x 3mm
Outside Dia.
15 mm
Overall Length
22 mm
Length through Bore (mm)
10.41
Screw Size (mm)
M2
Outside Dia. (mm)
15
Length through Bore
10.41 mm
Screw Size
M2
Length through Bore (In.)
0.41
Clearance Dia. (In.)
0.591 in
Outside Dia. (In.)
0.591
Overall Length (In.)
Overall Length (mm)
22
Size
MWC15
Clearance Dia. (mm)
15
Length Through Bore 1
10.6 mm
Different Bore Sizes
No
Length Through Bore 2
10.6 mm
Coupling Outside Diameter
15 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 1
3 mm
Bore Diameter 2
3 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp.
350 Degrees F
Material
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Rated Torque
12 in-lb
Screw Type
Cap Screw
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.008 in
Max. Bore (mm)
3 mm
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Torque (In.-Lbs.)
12
Style
4-Beam Clamp
Min. Bore (mm)
3
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Zero Backlash
Yes
Coupling Material Grade
303
Fastener Tightening Torque
0.6 N-m
Dynamic Torque Non-Reversing
0.65 N-m
Maximum Speed
6,000 RPM
Angular Misalignment
3 Degrees
Coupling Material
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Moment of Inertia
0.000000731 kgf/m sq
Full Bearing Support Required
Yes
Number of Locking Screws
2
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Parallel Misalignment
0.2 mm
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Torsional Stiffness
0.45 N-m/Deg
Coupling Material Finish
Bright
Maximum Torque
1.3 N-m
Axial Motion
0.12 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Dynamic Torque Reversing
0.33 N-m
Series
MWC
Bore Type
Round
Number of Beams
4
Shaft Locking Type
Clamp On
Shaft Tolerance
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 3 mm, Bore Diameter 2 3 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 15 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 1.3 N-m, Axial Motion 0.12 mm, Overall Length 22 mm, Parallel Misalignment 0.2 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.45 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 10.6 mm