  • Mfr # MWC30-9-8-A
  • Zoro # G8118975
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
9mm x 8mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MWC30-9-8-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
9mm x 8mm
Outside Dia.
30 mm
Overall Length
38 mm
Overall Length (mm)
38
Overall Length (In.)
1.496
Outside Dia. (mm)
30
Length through Bore
17.65 mm
Length through Bore (mm)
17.65
Screw Size (mm)
M4
Length through Bore (In.)
Clearance Dia. (In.)
0.787 in
Clearance Dia. (mm)
20
Screw Size
M4
Size
MWC30
Outside Dia. (In.)
Bore Diameter 1
9 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Length Through Bore 2
18.2 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
18.2 mm
Coupling Outside Diameter
30 mm
Different Bore Sizes
Yes
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Max. Temp.
225 Degrees F
Style
4-Beam Clamp
Torque (In.-Lbs.)
61
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.08
Material
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Axial Misalignment (In.)
Screw Type
Cap Screw
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Bore (mm)
9 mm
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Rated Torque
61 in-lb
Max. RPM
6,000 RPM
Min. Bore (mm)
8
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
Full Bearing Support Required
Yes
Coupling Material Finish
Bright
Maximum Speed
6,000 RPM
Torsional Stiffness
1.41 N-m/Deg
Dynamic Torque Reversing
1.73 N-m
Shaft Tolerance
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Axial Motion
0.25 mm
Coupling Material Grade
Coupling Material
Dynamic Torque Non-Reversing
3.45 N-m
Bore Type
Round
Number of Beams
4
Moment of Inertia
0.000007958 kgf/m sq
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Zero Backlash
Shaft Locking Type
Clamp On
Series
MWC
Parallel Misalignment
0.38 mm
Maximum Torque
6.9 N-m
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Number of Locking Screws
2
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Angular Misalignment
3 Degrees
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 9 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 30 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 6.9 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 38 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 1.41 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 18.2 mm