  • Mfr # PSMR25-9-7-A
  • Zoro # G8182754
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
9mm x 7mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSMR25-9-7-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
9mm x 7mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
31.8 mm
Screw Size
M4
Clearance Dia. (mm)
31.8
Overall Length (mm)
31.8
Length through Bore (In.)
0.545
Overall Length (In.)
1.25
Length through Bore (mm)
13.84
Size
PSMR25
Outside Dia. (mm)
25.4 mm
Outside Dia. (In.)
1
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (In.)
1.25 in
Length through Bore
13.84 mm
Bore Diameter 1
9 mm
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Length Through Bore 1
14.7 mm
Length Through Bore 2
14.7 mm
Bore Diameter 2
7 mm
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. RPM
6,000 RPM
Min. Bore (mm)
7
Max. Temp.
225 Degrees F
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Style
4-Beam Set Screw
Max. Bore (mm)
9 mm
Rated Torque
40 in-lb
Material
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Torque (In.-Lbs.)
40
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Screw Type
Set Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Coupling Material
Shaft Locking Type
Set Screw
Features
Bore Type
Round
Torsional Stiffness
0.8 N-m/Deg
Included Screws
(4) Set Screw
Screw Material Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.25 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
2.26 N-m
Full Bearing Support Required
Yes
Fastener Tightening Torque
1.76 N-m
Series
PSMR
Number of Beams
4
Dynamic Torque Reversing
1.13 N-m
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Maximum Speed
6,000 RPM
Zero Backlash
Maximum Torque
4.52 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Coupling Material Finish
Bright
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Angular Misalignment
3 Degrees
Moment of Inertia
0.000003394 kgf/m sq
Number of Locking Screws
4
Coupling Material Grade
Parallel Misalignment
0.38 mm
Shaft Tolerance
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 9 mm, Bore Diameter 2 7 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 4.52 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 31.8 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 0.8 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 14.7 mm