  • Mfr # PSMR25-9-9-A
  • Zoro # G8203474
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
9mm x 9mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PSMR25-9-9-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
9mm x 9mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
31.8 mm
Screw Size (mm)
M4
Outside Dia. (In.)
1
Size
PSMR25
Clearance Dia. (In.)
1.25 in
Length through Bore
13.84 mm
Length through Bore (mm)
13.84
Outside Dia. (mm)
25.4 mm
Length through Bore (In.)
0.545
Overall Length (mm)
31.8
Overall Length (In.)
1.25
Clearance Dia. (mm)
31.8
Screw Size
M4
Length Through Bore 2
14.7 mm
Bore Diameter 2
9 mm
Bore Diameter 1
9 mm
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
No
Length Through Bore 1
14.7 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. RPM
6,000 RPM
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Style
4-Beam Set Screw
Material
Max. Bore (mm)
9 mm
Torque (In.-Lbs.)
40
Rated Torque
40 in-lb
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Min. Bore (mm)
9
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Temp.
225 Degrees F
Screw Type
Set Screw
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Number of Locking Screws
4
Screw Material Finish
Black Oxide
Full Bearing Support Required
Yes
Moment of Inertia
0.000003394 kgf/m sq
Coupling Material
Bore Type
Round
Series
PSMR
Dynamic Torque Non-Reversing
2.26 N-m
Axial Motion
0.25 mm
Angular Misalignment
3 Degrees
Maximum Torque
4.52 N-m
Coupling Material Grade
Parallel Misalignment
0.38 mm
Features
Maximum Speed
6,000 RPM
Shaft Tolerance
Dynamic Torque Reversing
1.13 N-m
Shaft Locking Type
Set Screw
Coupling Material Finish
Bright
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Number of Beams
4
Torsional Stiffness
0.8 N-m/Deg
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Fastener Tightening Torque
1.76 N-m
Zero Backlash
Yes
Included Screws
(4) Set Screw
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 9 mm, Bore Diameter 2 9 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 4.52 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 31.8 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 0.8 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 4, Length Through Bore 2 14.7 mm