  • Mfr # FSMR32-14-10-SS
  • Zoro # G7989037
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
14mm x 10mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
31.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
FSMR32-14-10-SS
Bore Dia.
14mm x 10mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Length through Bore (In.)
0.82
Clearance Dia. (mm)
28.37
Overall Length (In.)
1.75
Overall Length (mm)
44.5
Screw Size (mm)
M6
Outside Dia. (mm)
31.8
Screw Size
M6
Length through Bore
20.82 mm
Size
FSMR32
Clearance Dia. (In.)
1.117 in
Length through Bore (mm)
20.82
Outside Dia. (In.)
1.25
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
21.4 mm
Bore Diameter 1
14 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Length Through Bore 2
21.4 mm
Coupling Outside Diameter
31.8 mm
Different Bore Sizes
Yes
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Temp.
350 Degrees F
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Bore (mm)
14 mm
Min. Bore (mm)
10
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Screw Type
Set Screw
Rated Torque
100 in-lb
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Material
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Style
6-Beam Set Screw
Max. RPM
6,000 RPM
Torque (In.-Lbs.)
100
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Dynamic Torque Reversing
2.83 N-m
Full Bearing Support Required
Yes
Maximum Torque
11.32 N-m
Torsional Stiffness
3.03 N-m/Deg
Series
FSMR
Parallel Misalignment
0.38 mm
Bore Type
Round
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Shaft Tolerance
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Coupling Material
Moment of Inertia
0.000032426 kgf/m sq
Included Screws
(4) Set Screw
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Coupling Material Grade
303
Shaft Locking Type
Set Screw
Number of Locking Screws
4
Zero Backlash
Screw Material Finish
Black Oxide
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Coupling Material Finish
Bright
Number of Beams
6
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 N-m
Angular Misalignment
3 Degrees
Maximum Speed
6,000 RPM
Axial Motion
0.25 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 31.8 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 11.32 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 3.03 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 21.4 mm