  • Mfr # FSMR38-14-11-A
  • Zoro # G7988066
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
14mm x 11mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
38.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSMR38-14-11-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14mm x 11mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Length through Bore (mm)
26.47
Overall Length (mm)
57.2
Screw Size (mm)
M6
Outside Dia. (In.)
1.5
Overall Length (In.)
2.25
Outside Dia. (mm)
38.1
Size
FSMR38
Clearance Dia. (mm)
37.06
Length through Bore (In.)
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Length through Bore
26.47 mm
Screw Size
M6
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
38.1 mm
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 2
11 mm
Bore Diameter 1
14 mm
Length Through Bore 2
27.3 in
Length Through Bore 1
27.3 in
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Rated Torque
110 in-lb
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Material
Max. Bore (mm)
14 mm
Style
6-Beam Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.03 in
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Screw Type
Set Screw
Torque (In.-Lbs.)
110
Max. Temp.
225 Degrees F
Max. Axial Misalignment (In.)
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Min. Bore (mm)
11
Max. RPM
6,000 RPM
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Number of Beams
6
Dynamic Torque Reversing
3.11 N-m
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Dynamic Torque Non-Reversing
6.22 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Coupling Material
Screw Material Finish
Black Oxide
Number of Locking Screws
4
Torsional Stiffness
4.17 N-m/Deg
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Set Screw
Coupling Material Finish
Bright
Full Bearing Support Required
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Parallel Misalignment
0.76 mm
Maximum Torque
12.43 N-m
Series
FSMR
Maximum Speed
6,000 RPM
Included Screws
(4) Set Screw
Coupling Material Grade
Shaft Tolerance
Bore Type
Round
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Angular Misalignment
3 Degrees
Moment of Inertia
0.000030032 kgf/m sq
Axial Motion
0.38 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 11 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 38.1 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 12.43 N-m, Axial Motion 0.38 mm, Overall Length 57.2 mm, Parallel Misalignment 0.76 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 4.17 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 27.3 in