  • Mfr # FSMR38-15-11-A
  • Zoro # G8084291
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
15mm x 11mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
38.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
FSMR38-15-11-A
Bore Dia.
15mm x 11mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Screw Size
M6
Clearance Dia. (In.)
1.459 in
Clearance Dia. (mm)
37.06
Size
FSMR38
Length through Bore (In.)
1.042
Screw Size (mm)
M6
Length through Bore (mm)
Outside Dia. (mm)
38.1
Length through Bore
26.47 mm
Overall Length (mm)
57.2
Overall Length (In.)
2.25
Outside Dia. (In.)
1.5
Bore Diameter 1
15 mm
Bore Diameter 2
11 mm
Length Through Bore 1
27.3 in
Coupling Outside Diameter
38.1 mm
Length Through Bore 2
27.3 in
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Bright
Max. Temp.
225 Degrees F
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Rated Torque
95 in-lb
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Screw Type
Set Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
Min. Bore (mm)
11
Style
6-Beam Set Screw
Material
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.03 in
Torque (In.-Lbs.)
95
Max. Bore (mm)
15 mm
Max. Temp. Range (F)
225 Degrees
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. RPM
6,000 RPM
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Screw Material
Alloy Steel
Maximum Operating Temperature
107 Degrees C
Dynamic Torque Reversing
2.68 N-m
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Number of Beams
6
Angular Misalignment
3 Degrees
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Torsional Stiffness
2.56 N-m/Deg
Series
FSMR
Coupling Material Grade
Dynamic Torque Non-Reversing
5.37 N-m
Bore Type
Round
Moment of Inertia
0.000030032 kgf/m sq
Coupling Material
Axial Motion
0.38 mm
Maximum Torque
10.73 N-m
Maximum Speed
6,000 RPM
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Included Screws
(4) Set Screw
Shaft Tolerance
Parallel Misalignment
0.76 mm
Shaft Locking Type
Set Screw
Full Bearing Support Required
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Number of Locking Screws
4
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 15 mm, Bore Diameter 2 11 mm, Coupling Material Aluminum, Coupling Outside Diameter 38.1 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 10.73 N-m, Axial Motion 0.38 mm, Overall Length 57.2 mm, Parallel Misalignment 0.76 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 2.56 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 27.3 in