  • Mfr # FSMR32-15-12-SS
  • Zoro # G8368561
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
15mm x 12mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
31.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FSMR32-15-12-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
15mm x 12mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Outside Dia. (In.)
1.25
Length through Bore (In.)
0.82
Clearance Dia. (In.)
1.117 in
Overall Length (In.)
1.75
Length through Bore (mm)
20.82
Clearance Dia. (mm)
28.37
Size
FSMR32
Overall Length (mm)
44.5
Screw Size (mm)
M6
Outside Dia. (mm)
31.8
Length through Bore
20.82 mm
Screw Size
M6
Coupling Outside Diameter
31.8 mm
Length Through Bore 1
21.4 mm
Bore Diameter 2
12 mm
Bore Diameter 1
15 mm
Screw Thread Size
Different Bore Sizes
Yes
Length Through Bore 2
21.4 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Max. RPM
6,000 RPM
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Min. Bore (mm)
12
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Max. Temp.
350 Degrees F
Rated Torque
100 in-lb
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Max. Bore (mm)
15 mm
Screw Type
Set Screw
Style
6-Beam Set Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Material
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Torque (In.-Lbs.)
100
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Angular Misalignment
3 Degrees
Maximum Speed
6,000 RPM
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Shaft Locking Type
Set Screw
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Torsional Stiffness
3.03 N-m/Deg
Moment of Inertia
0.000032426 kgf/m sq
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 N-m
Dynamic Torque Reversing
2.83 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Full Bearing Support Required
Yes
Axial Motion
0.25 mm
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Coupling Material
Parallel Misalignment
0.38 mm
Coupling Material Grade
303
Number of Locking Screws
4
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Included Screws
(4) Set Screw
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Series
FSMR
Bore Type
Round
Number of Beams
6
Zero Backlash
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Torque
11.32 N-m
Shaft Tolerance
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 15 mm, Bore Diameter 2 12 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 31.8 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 11.32 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes Yes, Torsional Stiffness 3.03 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 21.4 mm