  • Mfr # MSCX-35-35-SS
  • Zoro # G8082496
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
67 mm
Overall Length
95 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCX-35-35-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
35 mm
Outside Dia.
67 mm
Overall Length
95 mm
Screw Size (mm)
M8
Screw Size
M8
Coupling Outside Diameter
67 mm
Clearance Diameter
67 mm
Screw Thread Size
Maximum Bore Diameter
35 mm
Different Bore Sizes
No
Minimum Bore Diameter
35 mm
Bore Diameter 2
35 mm
Bore Diameter 1
35 mm
Details
Item
Rigid Shaft Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Material
Max. RPM
4,000 RPM
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Application
Machined From
Bar Stock
Design
Type
Set Screw Type
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Number of Locking Screws
4
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Fastener Tightening Torque
13.6 N-m
Coupling Material Finish
Bright
Shaft Locking Type
Set Screw
Zero Backlash
Yes
Maximum Torque
330 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Coupling Construction
One-Piece
Coupling Material Grade
303
Bore Type
Round
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Coupling Material
Stainless Steel
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Speed
4,000 RPM
Screw Material Finish
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Included Screws
(4) Set Screws
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 35 mm, Bore Diameter 2 35 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 67 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 67 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 35 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 35 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 330 N-m, Overall Length 95 mm