  • Mfr # FSMR32-15-15-SS
  • Zoro # G8359102
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
15mm x 15mm
Material - Couplings
Stainless Steel
Outside Dia.
31.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
FSMR32-15-15-SS
Bore Dia.
15mm x 15mm
Outside Dia.
31.8 mm
Overall Length
44.5 mm
Clearance Dia. (mm)
28.37
Length through Bore (In.)
0.82
Outside Dia. (In.)
1.25
Clearance Dia. (In.)
1.117 in
Screw Size (mm)
M6
Size
FSMR32
Overall Length (In.)
1.75
Length through Bore (mm)
20.82
Length through Bore
20.82 mm
Outside Dia. (mm)
31.8
Overall Length (mm)
44.5
Screw Size
M6
Bore Diameter 1
15 mm
Length Through Bore 1
21.4 mm
Bore Diameter 2
15 mm
Different Bore Sizes
No
Coupling Outside Diameter
31.8 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 2
21.4 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Stainless Steel
Finish
Bright
Min. Bore (mm)
15
Setscrew Location
2 (120 Degrees )
Material
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
100
Rated Torque
100 in-lb
Style
6-Beam Set Screw
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.015 in
Max. Temp.
350 Degrees F
Max. Angular Misalignment
3 Degrees
Max. Bore (mm)
15 mm
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.01
Screw Type
Max. Temp. Range (F)
350 Degrees
Max. RPM
6,000 RPM
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Light-Duty Power Transmission, Servo Motors to Lead Screws
Bore Tolerance
+0.025/-0.000 mm
Included Screws
(4) Set Screw
Screw Material Finish
Black Oxide
Axial Motion
0.25 mm
Parallel Misalignment
0.38 mm
Shaft Locking Type
Set Screw
Series
FSMR
Coupling Material Finish
Bright
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Dynamic Torque Non-Reversing
5.66 N-m
Number of Locking Screws
4
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Number of Beams
6
Moment of Inertia
0.000032426 kgf/m sq
Bore Type
Round
Coupling Material Grade
303
Zero Backlash
Yes
Fastener Tightening Torque
7.2 N-m
Full Bearing Support Required
Yes
Torsional Stiffness
3.03 N-m/Deg
Features
Balanced Design for Reduced Vibration
Maximum Speed
6,000 RPM
Shaft Tolerance
Dynamic Torque Reversing
2.83 N-m
Coupling Material
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Angular Misalignment
3 Degrees
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Torque
11.32 N-m
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 3 Degrees , Bore Diameter 1 15 mm, Bore Diameter 2 15 mm, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 31.8 mm, Maximum Speed 6,000 RPM, Maximum Torque 11.32 N-m, Axial Motion 0.25 mm, Overall Length 44.5 mm, Parallel Misalignment 0.38 mm, System of Measurement Metric, Different Bore Sizes No, Torsional Stiffness 3.03 N-m/Deg, Bore Type Round, Shaft Locking Type Set Screw, Number of Beams 6, Length Through Bore 2 21.4 mm