  • Mfr # MBC41-19-14-A
  • Zoro # G7863956
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
19mm x 14mm
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC41-19-14-A
Bore Dia.
19mm x 14mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
50.8 mm
Screw Size (mm)
M4
Outside Dia. (mm)
41.3
Clearance Dia. (mm)
41.3
Outside Dia. (In.)
1.625
Clearance Dia. (In.)
1.625 in
Size
MBC41
Overall Length (mm)
50.80
Overall Length (In.)
Length through Bore
25.4 mm
Length through Bore (mm)
25.4
Screw Size
M4
Length through Bore (In.)
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 2
14 mm
Maximum Bore Diameter
19 mm
Minimum Bore Diameter
14 mm
Bore Diameter 1
19 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Hub Length
18.05 mm
Screw Thread Size
Clearance Diameter
41.3 mm
Length Through Bore 2
24 mm
Length Through Bore 1
24 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Black Anodized
Max. RPM
10,000 RPM
Max. Temp.
200 Degrees F
Max. Temp. Range (F)
200 Degrees
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
250
Screw Type
Cap Screw
Max. Bore (mm)
19 mm
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Rated Torque
250 in-lb
Min. Bore (mm)
14
Max. Axial Misalignment (In.)
Material
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Style
Bellows Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
550
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Application
Encoders, Stepper / Servo
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Hub Material Grade
Full Bearing Support Required
Yes
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Parallel Misalignment
0.25 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Number of Locking Screws
2
Torsional Stiffness
63 N-m/Deg
Bellows Material Finish
None
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Moment of Inertia
0.00003038 kgf/m sq
Hub Material
Shaft Locking Type
Clamp On
Bore Type
Round
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B Black Anodize
Axial Motion
0.5 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
14 N-m
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Maximum Speed
10,000 RPM
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Zero Backlash
Bellows Material
Stainless Steel
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Angular Misalignment
2 Degrees
Maximum Torque
28 N-m
Dynamic Torque Reversing
7 N-m
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 19 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 28 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 50.8 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 41.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 24 mm, Length Through Bore 2 24 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 14 N-m