  • Mfr # MBC33-14-9-A
  • Zoro # G8249491
Bore Dia.
14mm x 9mm
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBC33-14-9-A
Bore Dia.
14mm x 9mm
Outside Dia.
33.3 mm
Overall Length
42.9 mm
Screw Size
M3
Overall Length (In.)
1.623
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Clearance Dia. (mm)
33.3
Length through Bore (In.)
0.811
Length through Bore
20.5 mm
Outside Dia. (In.)
Length through Bore (mm)
20.5
M3
Size
MBC33
Outside Dia. (mm)
33.3
Bore Diameter 2
9 mm
Length Through Bore 2
20.4 mm
Bore Diameter 1
14 mm
Length Through Bore 1
20.4 mm
Minimum Bore Diameter
9 mm
Clearance Diameter
33.3 mm
Maximum Bore Diameter
14 mm
Hub Length
15 mm
Coupling Outside Diameter
33.3 mm
Finish
Black Anodized
Max. Bore (mm)
14 mm
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
400
Min. Bore (mm)
9.0
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Max. Temp. Range (F)
200 Degrees
Rated Torque
120 in-lb
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.4 mm
Moment of Inertia
0.00001082 kgf/m sq
Bellows Material Grade
MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized MIL-A-8625 Type II; Class 2 and ASTM B580 Type B Black Anodize
Full Bearing Support Required
Parallel Misalignment
0.15 mm
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 9 mm, Coupling Outside Diameter 33.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 13.6 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 42.9 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Clearance Diameter 33.3 mm, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 20.4 mm, Length Through Bore 2 20.4 mm, Parallel Misalignment 0.15 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 6.8 N-m