  • Mfr # MBC41-16-14-A
  • Zoro # G0757635
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
16mm x 14mm
Rated Torque
250 in-lb
Outside Dia.
41 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MBC41-16-14-A
Bore Dia.
16mm x 14mm
Outside Dia.
41 mm
Overall Length
50.8 mm
Overall Length (mm)
51
Hub Dia.
41 mm
Length through Bore
25.5 mm
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (mm)
41.0
Length through Bore (mm)
25.50
Outside Dia. (mm)
41
Screw Size
M4
Maximum Bore Diameter
16 mm
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 1
16 mm
Minimum Bore Diameter
14 mm
Bore Diameter 2
14 mm
Length Through Bore 2
24 mm
Hub Length
18.05 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
24 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
250 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.020
Style
Bellows Clamp
Finish
Anodized Aluminum
Max. Temp.
200 Degrees F
Item
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Screw Type
Cap Screw
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Temp. Range (F)
200
Material
Aluminum
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Torque (In.-Lbs.)
250
Screw Material
Alloy Steel
Moment of Inertia
0.000030763 kgf/m sq
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Dynamic Torque Reversing
7 N-m
Axial Motion
0.5 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
14 N-m
Hub Material Finish
Sulfuric Anodized
Hub Material
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
Torsional Stiffness
63 N-m/Deg
Maximum Speed
Bore Type
Round
Full Bearing Support Required
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Bellows Material Grade
321
Number of Locking Screws
2
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
System of Measurement
Metric
Bellows Material
Stainless Steel
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Hub Material Grade
Features
Balanced Design for Reduced Vibration, Lightweight and has Low Inertia, Zero Backlash
Maximum Torque
28 N-m
Screw Material Finish
Black Oxide
Parallel Misalignment
0.25 mm
Application
Encoders, Stepper / Servo
Bellows Material Finish
None
Angular Misalignment
2 Degrees
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Description
Motion Control Coupling, Bore Diameter 1 16 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Maximum Speed 10,000 RPM, Maximum Torque 28 N-m, Hub Material Aluminum, Overall Length 50.8 mm, Shaft Locking Type Clamp On, System of Measurement Metric, Bellows Material Stainless Steel, Different Bore Sizes Yes, Length Through Bore 1 24 mm, Length Through Bore 2 24 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 14 N-m, Dynamic Torque Reversing 7 N-m