  • Mfr # MDCD25-10-8-A
  • Zoro # G2335961
Bore Dia.
10mm x 8mm
Rated Torque
50 in-lb
Outside Dia.
25.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCD25-10-8-A
Bore Dia.
10mm x 8mm
Outside Dia.
25.4 mm
Overall Length
34.9 mm
Length through Bore
17.47 mm
Hub Dia.
25.4 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Hub Length
11.8 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
16.6 mm
Length Through Bore 2
16.6 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Coupling Outside Diameter
25.4 mm
Bore Diameter 2
8 mm
Rated Torque
50 in-lb
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.006 in
Moment of Inertia
0.000003395 kgf/m sq
Axial Motion
0.3 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Parallel Misalignment
0.15 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.3 mm, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 8 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 2.8 N-m, Hub Length 11.8 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 1.4 N-m, Coupling Outside Diameter 25.4 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 16.6 mm, Length Through Bore 2 16.6 mm, Maximum Bore Diameter 10 mm, Minimum Bore Diameter 10 mm