  • Mfr # MDCD41-14-12-A
  • Zoro # G0415685
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
14mm x 12mm
Rated Torque
180 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MDCD41-14-12-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14mm x 12mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
Screw Size
M4
Length through Bore (mm)
27.50
Screw Size (mm)
M4
Outside Dia. (mm)
41.30
Length through Bore
27.5 mm
Hub Dia.
41.3 mm
Overall Length (mm)
55.0
Clearance Dia. (mm)
41.3
Hub Length
18 mm
Length Through Bore 1
26.1 mm
Minimum Bore Diameter
14 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Length Through Bore 2
26.1 mm
Maximum Bore Diameter
14 mm
Screw Thread Size
Bore Diameter 1
14 mm
Different Bore Sizes
Yes
Bore Diameter 2
12 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
180 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Screw Type
Cap Screw
Item
Motion Control Coupling
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp.
200 Degrees F
Max. Temp. Range (F)
200
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Material
Aluminum
Style
Double Disc Clamp
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Torque (In.-Lbs.)
180
Finish
Anodized Aluminum
Disc Type
Stainless Steel
Dynamic Torque Reversing
5.08 N-m
Moment of Inertia
0.0000383 kgf/m sq
Dynamic Torque Non-Reversing
10.15 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.51 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
System of Measurement
Metric
Angular Misalignment
2 Degrees
Features
Application
Precise Positioning Stepper Servo
Full Bearing Support Required
Yes
Disc Material
Stainless Steel
Maximum Torque
20.3 N-m
Torsional Stiffness
42.4 N-m/Deg
Zero Backlash
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Hub Material Finish
Anodized Aluminum
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Maximum Speed
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Shaft Locking Type
Clamp On
Number of Discs
2 with Center Spacer
Screw Material Finish
Black Oxide
Hub Material
Bore Type
Round
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Hub Material Grade
Disc Material Grade
302
Center Spacer Material
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Number of Locking Screws
2
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Disc Material Finish
Black Anodized
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.51 mm, Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 12 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 10.15 N-m, Hub Length 18 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 5.08 N-m, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 26.1 mm, Length Through Bore 2 26.1 mm, Maximum Bore Diameter 14 mm, Minimum Bore Diameter 14 mm