  • Mfr # MDCD41-14-14-A
  • Zoro # G0784086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Bore Dia.
14mm x 14mm
Rated Torque
180 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MDCD41-14-14-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14mm x 14mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
Screw Size (mm)
M4
Clearance Dia. (mm)
41.3
Outside Dia. (mm)
41.30
Overall Length (mm)
55.0
Length through Bore (mm)
27.50
Hub Dia.
41.3 mm
Length through Bore
27.5 mm
Screw Size
M4
Length Through Bore 1
26.1 mm
Maximum Bore Diameter
14 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 1
14 mm
Minimum Bore Diameter
14 mm
Bore Diameter 2
14 mm
Hub Length
18 mm
Screw Thread Size
Length Through Bore 2
26.1 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Rated Torque
180 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Material - Couplings
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Disc Type
Stainless Steel
Max. Axial Misalignment (In.)
Item
Motion Control Coupling
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
180
Max. Temp. Range (F)
200
Screw Type
Cap Screw
Finish
Anodized Aluminum
Max. Temp.
200 Degrees F
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Style
Double Disc Clamp
Dynamic Torque Non-Reversing
10.15 N-m
Moment of Inertia
0.00003821 kgf/m sq
Dynamic Torque Reversing
5.08 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Axial Motion
0.51 mm
Number of Locking Screws
2
Number of Discs
2 with Center Spacer
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
System of Measurement
Metric
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Zero Backlash
Yes
Hub Material Finish
Anodized Aluminum
Disc Material
Stainless Steel
Full Bearing Support Required
Yes
Center Spacer Material
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Hub Material Grade
Torsional Stiffness
42.4 N-m/Deg
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Features
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Screw Material Finish
Black Oxide
Parallel Misalignment
0.25 mm
Bore Type
Round
Hub Material
Maximum Speed
Shaft Locking Type
Clamp On
Angular Misalignment
2 Degrees
Maximum Torque
20.3 N-m
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Application
Precise Positioning Stepper Servo
Disc Material Finish
Black Anodized
Disc Material Grade
302
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.51 mm, Bore Diameter 1 14 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 10.15 N-m, Hub Length 18 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 5.08 N-m, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 26.1 mm, Length Through Bore 2 26.1 mm, Maximum Bore Diameter 14 mm, Minimum Bore Diameter 14 mm