  • Mfr # FSMR38-17-16-A
  • Zoro # G7090498
/ea
Key Features
Bore Dia.
17 mm x 16 mm
Max. RPM
6000 RPM
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Max. Temp. Range (F)
-40°F to 225°F (-40°C to 107°C)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FSMR38-17-16-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
17 mm x 16 mm
Outside Dia.
38.1 mm
Overall Length
57.2 mm
Fastening Dimensions
Metric
Set Screw Size
M6
Details
Max. RPM
6000 RPM
Item
Beam Coupling,6 Beam,17x16mm,Aluminum
Max. Temp. Range (F)
Max. Angular Misalignment
3 deg
Material
Aluminum
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
0.56 Deg/Nm
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.76 mm
Style
Set Screw
Dynamic Torque Reversing
2.26 Nm
Bore Tolerance
+0.025 mm / -0.000 mm
Moment of Inertia
30.032 x10<sup>-6</sup> kg-m<sup>2</sup>
Screw Finish
Black Oxide
B2 Shaft Penetration
27.3 mm
Dynamic Torque Non-Reversing
4.52 Nm
Axial Motion
0.38 mm
Recommended Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Measurement Type
Metric
Screw Material
Alloy Steel
Static Torque
9.04 Nm
Screw Seating Torque
7.2 Nm
Number of Screws
4 ea
B1 Shaft Penetration
27.3 mm
Description