  • Mfr # MDCD41-20-10-A
  • Zoro # G3410346
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MDCD41-20-10-A
Dimensions
Bore Dia.
20mm x 10mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
Screw Size (mm)
M4
Length through Bore (mm)
27.50
Length through Bore
27.5 mm
Hub Dia.
41.3 mm
Outside Dia. (mm)
41.30
Clearance Dia. (mm)
41.3
Overall Length (mm)
55.0
Screw Size
M4
Length Through Bore 1
26.1 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Length Through Bore 2
26.1 mm
Maximum Bore Diameter
20 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Screw Thread Size
Hub Length
18 mm
Minimum Bore Diameter
20 mm
Bore Diameter 1
20 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Anodized Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Temp.
200 Degrees F
Screw Type
Cap Screw
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Disc Type
Stainless Steel
Max. Temp. Range (F)
200
Material
Style
Double Disc Clamp
Rated Torque
180 in-lb
Max. RPM
10,000 RPM
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Torque (In.-Lbs.)
180
Application
Precise Positioning Stepper Servo
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Parallel Misalignment
0.25 mm
Disc Material Finish
Black Anodized
Stainless Steel
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Hub Material Grade
Maximum Torque
20.3 N-m
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Axial Motion
0.51 mm
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Dynamic Torque Reversing
5.08 N-m
Dynamic Torque Non-Reversing
10.15 N-m
Hub Material Finish
Anodized Aluminum
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Torsional Stiffness
42.4 N-m/Deg
Moment of Inertia
0.00003777 kgf/m sq
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.51 mm, Bore Diameter 1 20 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 10.15 N-m, Hub Length 18 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 5.08 N-m, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 26.1 mm, Length Through Bore 2 26.1 mm, Maximum Bore Diameter 20 mm, Minimum Bore Diameter 20 mm