  • Mfr # MDCD41-20-14-A
  • Zoro # G0344337
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MDCD41-20-14-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
20mm x 14mm
Outside Dia.
41.3 mm
Overall Length
55 mm
Length through Bore
27.5 mm
Outside Dia. (mm)
41.30
Clearance Dia. (mm)
41.3
Length through Bore (mm)
27.50
Hub Dia.
41.3 mm
Screw Size
M4
Screw Size (mm)
M4
Overall Length (mm)
55.0
Length Through Bore 2
26.1 mm
Different Bore Sizes
Yes
Screw Thread Size
Length Through Bore 1
26.1 mm
Bore Diameter 1
20 mm
Maximum Bore Diameter
20 mm
Minimum Bore Diameter
20 mm
Bore Diameter 2
14 mm
Hub Length
18 mm
Coupling Outside Diameter
41.3 mm
Details
Item
Motion Control Coupling
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
Aluminum
Finish
Anodized Aluminum
Item - Motion Control Couplings
Motion Control Coupling
Rated Torque
180 in-lb
Material
Style
Double Disc Clamp
Max. Angular Misalignment
2 Degrees
Torque (In.-Lbs.)
180
Max. Temp.
200 Degrees F
Screw Type
Cap Screw
Max. RPM
10,000 RPM
Disc Type
Stainless Steel
Torsional Stiffness (Deg./In.-Lbs.)
Max. Temp. Range (F)
200
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Axial Misalignment (In.)
Application
Precise Positioning Stepper Servo
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Number of Locking Screws
2
Moment of Inertia
0.00003764 kgf/m sq
For Environment
Angular Misalignment, Axial Motion, Parallel Misalignment
Shaft Locking Type
Clamp On
Full Bearing Support Required
Yes
Features
Hub Material Grade
Maximum Torque
20.3 N-m
Hub Material Finish
Anodized Aluminum
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013 mm
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Disc Material Finish
Black Anodized
Screw Material Finish
Black Oxide
Disc Material
Stainless Steel
Fastener Tightening Torque
4.6 N-m
Number of Discs
2 with Center Spacer
Center Spacer Material
Disc Material Grade
302
Hub Material
Torsional Stiffness
42.4 N-m/Deg
Axial Motion
0.51 mm
Maximum Speed
10,000 RPM
Included Screws
(2) Hex Socket Cap Screw
Angular Misalignment
2 Degrees
Bore Type
Round
Dynamic Torque Non-Reversing
10.15 N-m
Dynamic Torque Reversing
5.08 N-m
Zero Backlash
Parallel Misalignment
0.25 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Description
Motion Control Coupling, Angular Misalignment 2 Degrees , Axial Motion 0.51 mm, Bore Diameter 1 20 mm, Bore Diameter 2 14 mm, Bore Type Round, Dynamic Torque Non-Reversing 10.15 N-m, Hub Length 18 mm, Hub Material Aluminum, Dynamic Torque Reversing 5.08 N-m, Coupling Outside Diameter 41.3 mm, Number of Discs 2 with Center Spacer, Center Spacer Material Aluminum, Length Through Bore 1 26.1 mm, Length Through Bore 2 26.1 mm, Maximum Bore Diameter 20 mm, Minimum Bore Diameter 20 mm