  • Mfr # MOCT33-11-A
  • Zoro # G8176034
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
33.3 mm
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT33-11-A
Bore Dia.
11 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Outside Dia. (mm)
33.3
Overall Length (mm)
15 mm
Hub Dia.
33.3mm
Outside Dia. (In.)
1.313
Overall Length (In.)
0.59 in
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Size
MOCT33
Length through Bore (In.)
0.59 in
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Screw Size (mm)
M3
Length through Bore
15 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Bore Diameter
11 mm
Coupling Size
MOCT33
Screw Thread Size
M3
Outside Diameter
33.3 mm
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Finish
Black Anodized
Style
Oldham Clamp
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Cap Screw
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
2.1 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Number of Locking Screws
1
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Mechanical Fuse Break
Yes
Axial Motion
0.15 mm
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Bore Type
Round
Maximum Speed
4,500 RPM
Zero Backlash
Yes
Over-Standard Parallel Misalignment
3.33 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Hub Material Finish
Weight
0.078 lb
Hub Material
Hub Material Grade
2024
Features
Balanced Design
Screw Material Finish
Black Oxide
Parallel Misalignment
0.2 mm