  • Mfr # MOCC51-12-A
  • Zoro # G8189763
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
50.8 mm
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MOCC51-12-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
12 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Size
MOCC51
Overall Length (mm)
20.8 mm
Screw Size (mm)
M5
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Overall Length (In.)
0.82 in
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Clearance Dia. (In.)
2 in
Keyway Width
4 mm
Length through Bore
20.8 mm
Screw Thread Size
M5
Bore Diameter
12 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Keyway Depth
1.9 mm
Coupling Size
MOCC51
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
Keyway (mm)
4 mm
Material - Hubs
Aluminum
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Screw Type
Cap Screw
Max. RPM
4,500 RPM
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Hub Material Finish
Axial Motion
0.2 mm
Screw Material Finish
Black Oxide
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Mechanical Fuse Break
Yes
Zero Backlash
Yes
Features
Balanced Design
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Bore Type
Round Keyed
Compatible Center Element Manufacturer Part Number
Full Bearing Support Required
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Shaft Locking Type
Clamp On
Included Screws
Clamp Screw
Parallel Misalignment
0.25 mm
Hub Material
Aluminum
Number of Locking Screws
1
Maximum Speed
4,500 RPM
Hub Material Grade
2024
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Weight
0.244 lb
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 12 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 1.9 mm, Keyway Width 4 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m