  • Mfr # MOCC51-16-A
  • Zoro # G8162917
Outside Dia.
50.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCC51-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Overall Length (mm)
20.8 mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Clearance Dia. (In.)
2 in
Overall Length (In.)
0.82 in
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
20.8 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Bore Diameter
16 mm
Keyway (mm)
5 mm
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Parallel Misalignment
0.25 mm
Weight
0.233 lb
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Axial Motion
0.2 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 16 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m