  • Mfr # MOCT51-14-A
  • Zoro # G8450267
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
50.8 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MOCT51-14-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Size
MOCT51
Clearance Dia. (In.)
2 in
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Overall Length (In.)
0.82 in
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Overall Length (mm)
20.8 mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Screw Size (mm)
M5
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Length through Bore
20.8 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Coupling Size
MOCT51
Bore Diameter
14 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Screw Thread Size
M5
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
Item
Motion Control Coupling Hub
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Black Anodized
Max. RPM
4,500 RPM
Screw Type
Cap Screw
Material - Hubs
Aluminum
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Material
Alloy Steel
Hub Material
Aluminum
Included Screws
Clamp Screw
Features
Balanced Design
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Bore Type
Round
Hub Material Grade
2024
Axial Motion
0.2 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Shaft Locking Type
Clamp On
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Hub Material Finish
Black Anodized
Weight
0.245 lb
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Full Bearing Support Required
Yes
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Maximum Speed
4,500 RPM
Zero Backlash
Yes
Mechanical Fuse Break
Screw Material Finish
Black Oxide
Number of Locking Screws
1
Parallel Misalignment
0.25 mm
Compatible Center Element Manufacturer Part Number
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable