  • Mfr # MOCT41-10-A
  • Zoro # G2371862
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
41.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT41-10-A
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Hub Dia.
41.30mm
Outside Dia. (mm)
41.30
Screw Size (mm)
M4
Overall Length (mm)
50.8 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Outside Dia. (In.)
1.625
Length through Bore
18 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Bore Diameter
10 mm
Outside Diameter
41.3 mm
Coupling Size
MOCT41
Screw Thread Size
M4
Cap Screw
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Max. Temp. Range (F)
225
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Style
Oldham Clamp
Max. Axial Misalignment (In.)
Finish
Anodized Aluminum
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Axial Motion
0.15 mm
Screw Seating Torque
4.6 N-m
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Number of Locking Screws
1
Hub Material
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Hub Material Grade
Shaft Locking Type
Clamp On
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Maximum Speed
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Hub Material Finish
Black Anodized
Parallel Misalignment
0.25 mm
Weight
0.143 lb
Full Bearing Support Required
Yes
Bore Type
Round
Screw Material Finish
Black Oxide
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm