  • Mfr # MOCC41-16-A
  • Zoro # G1240766
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC41-16-A
Bore Dia.
16 mm
Outside Dia.
41.3 mm
Clearance Dia. (mm)
41.3 mm
Screw Size (mm)
M4
Overall Length (mm)
50.8 mm
Assembled Coupling Length
50.8 mm
Length through Bore (mm)
18 mm
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
18 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Screw Thread Size
M4
Coupling Size
MOCC41
Outside Diameter
41.3 mm
Bore Diameter
16 mm
Coupling Overall Length
50.8 mm
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Anodized Aluminum
Keyway (mm)
5 mm
Max. RPM
4,500 RPM
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Material - Hubs
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.006
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Screw Type
Cap Screw
Max. Temp. Range (F)
225
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Features
Balanced Design
Mechanical Fuse Break
Yes
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Shaft Locking Type
Clamp On
Full Bearing Support Required
Yes
Hub Material Grade
Weight
0.126 lb
Screw Material Finish
Black Oxide
Hub Material Finish
Black Anodized
Zero Backlash
Axial Motion
0.15 mm
Number of Locking Screws
1
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Included Screws
Clamp Screw
Over-Standard Parallel Misalignment
4.13 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Maximum Speed
4,500 RPM
Bore Type
Round Keyed
Hub Material
Aluminum
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.15 mm, Coupling Size MOCC41, Outside Diameter 41.3 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 4.13 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 50.8 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 18 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 16 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 4.6 N-m