  • Mfr # MOCT57-25-A
  • Zoro # G3088985
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
57.2 mm
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Anodized Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MOCT57-25-A
Bore Dia.
25 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Outside Dia. (mm)
57.20
Outside Dia. (In.)
2.250
Hub Dia.
57.20mm
Screw Size (mm)
M6
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Length through Bore
28.7 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Screw Thread Size
M6
Bore Diameter
25 mm
Coupling Size
MOCT57
Coupling Overall Length
78.7 mm
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Anodized Aluminum
Style
Oldham Clamp
Max. Axial Misalignment (In.)
Max. Temp. Range (F)
225
Screw Type
Cap Screw
Material - Hubs
4,500 RPM
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Material
Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Standards
Conflict Minerals Compliant, ISO 9001:2015, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
16 N-m
Screw Material
Alloy Steel
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Hub Material Finish
Black Anodized
Parallel Misalignment
0.25 mm
Mechanical Fuse Break
Yes
Weight
0.378 lb
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Features
Balanced Design
Zero Backlash
Yes
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Included Screws
Clamp Screw
Maximum Speed
4,500 RPM
Compatible Center Element Manufacturer Part Number
Hub Material Grade
Screw Material Finish
Black Oxide
Bore Type
Round
Full Bearing Support Required
Hub Material
Number of Locking Screws
1
Axial Motion
0.2 mm
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Shaft Locking Type
Clamp On
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 25 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable